State Selections!

Members of the NDHA who have represented the state!

 

Gavin Boord (Greenbottles)

  • SAPSASA 1984

  • U13 1985

  • U16 SASSA state 1990

Nathan Friedrichs (Lucindale)

  • SAPSASA 1984 & 1985

  • U13 1985

  • U15 1986 & 1987

  • U16 SASSSA 1988

  • U17 1989

  • Hotshots 1992

  • U21 1993

Scott Copping (Greenbottles)

  • SAPSASA 1987

Nick Pannell (Greenbottles)

  • SAPSASA 1988

  • U13 1990

  • U15 1992

Michael Waite (Greenbottles)

  • SAPSASA 1988

  • U13 1990

  • U15 1991 & 1992

Angela Copping (Greenbottles)

  • U13 SAPSASA 1989

Derek James (Greenbottles)

  • Under 15 1990

Simon Hill (Dartmoor)

  • SAPSASA 1990

  • U13 1991

Tim Pannell (Greenbottles)

  • U13 SAPSASA state 1990

  • U13 state 1992

Megan Darley (Dartmoor)

  • Country state 1992

Tim Bailey (Penola)

  • U13 1990

  • U15 1992

Kate Bradley (Greenbottles)

  • U13 SAPSASA state 1990

  • U16 SASSA 1992

Michael Pannell (Greenbottles)

  • Under 13 1993

  • Under 15 mid 1990’s

  • Under 16 mid 1990’s

  • Under 18 late 1990’s

  • Under 18 Aus 2000

Henry Schinckel (Greenbottles)

  • Under 13 1995

Robbie Muenster (Lucindale)

  • Under 13 1995

Kelly Marshall (Redlegs)

  • Under 16 Div 2 1996

  • Under 16 Div 1 1997

  • SA Country Women 1998

Jackie Marshall (Redlegs)

  • Under 16 Div 2 1996

  • SA Country Women 1999

  • Aust Country Women to New Zealand 2000

Stacey Marshall (Redlegs)

  • Under 12 1997

Brad Shipway (Redlegs)

  • Under 15 1997

  • Under 16 school boys 1998

  • Under 18 2000

Luke Hutchesson (Redlegs)

  • Under 13 invitational 1999

  • Under 14 Touring Side 2000

Will Miles (Greenbottles)

  • Under 13 invitational 2000

Nick Pannell (Greenbottles)

  • Hotshots Early 2000’s

Annie Busiko (Redlegs)

  • Under 13  2008

  • Under 15 2009 + 2010

  • Under 16 School Girls 2010 + 2011

  • Under 18  2011 + 2012 + 1013

  • Under 21 2013 + 2014 + 2015 + 2016

  • AHL SUNS 2014 + 2015

Sam Carr (Greenbottles)

  • Under 13 2009

  • Under 15 2011

  • Under 16 2012

  • Under 18 2014

  • Under 18 (Indoor) 2015

Lachie Busiko (Redlegs)

  • Under 12 2010

  • Under 13 2012

  • Under 15 2012 + 2013

  • Under 16 School Boys 2013 + 2014

  • Under 18 Aus School Boys to Germany 2015

  • Under 18 2014 + 2015 + 2016

  • Under 21 2016

George Shand (Dartmoor)

  • Under 13 2011

Hattie Shand (Dartmoor) (West Wimmera Brolgas from 2012)

  • Under 12 2011

  • Under 12 + Under 13 2012

  • Under 13 2013

  • Under 15 2014 + 2015

  • Under 16 2015

  • Under 18 2016

Jess Busiko (Redlegs)

  • Under 13 Championships as a Umpire in Perth 2012

Xarn O’Bryan (West Wimmera Brolgas)

  • Country Victoria to Malaysia, age 16 2013

Sophia Shand (West Wimmera Brolgas)

  • Under 12 2013 + 2014

  • Under 13 2015

Lucy Sharman (Dartmoor)

  • Under 12 2014

  • Under 12 + Under 13 2015

Annie Charlton (Dartmoor)

  • Under 18 Wanderers Australia (Vic) to Canada 2015

Jacob Edwards (Redlegs)

  • Under 13 2016 to Darwin

Issac Hocking (Kingston/Lucindale) 

  • Under 12 SAPSASA 2016 to Cairns